A Matala NOx -poltin on polttolaite, joka on suunniteltu minimoimaan typen oksidien (NOx) muodostuminen polttoaineen palamisen aikana. Se saavuttaa tämän säätelemällä liekin lämpötilaa, vaiheittaisen ilman tai polttoaineen syöttöä ja optimoimalla sekoitusprosessin – tyypillisesti vähentämällä NOx-päästöjä 30 % - 80 % verrattuna perinteisiin polttimiin. Teollisissa sovelluksissa, kuten kiertouuneissa, sementtitehtaissa, voimakattiloissa ja petrokemian lämmittimissä, Low NOx -polttimet ovat ensisijainen laitteistoratkaisu tiukkojen ympäristömääräysten täyttämiseen lämpötehokkuudesta tinkimättä.
NOx on yhteistermi typpioksidille (NO) ja typpidioksidille (NO₂). Näitä kaasuja säännellään maailmanlaajuisesti, koska ne edistävät maanpinnan otsonin muodostumista, happosateita ja pienhiukkasia (PM2.5). Euroopan unionissa teollisten päästöjen direktiivi (IED) ja sementin valmistuksen parhaiden käytettävissä olevien tekniikoiden viiteasiakirja (BREF) asettavat NOx-rajat 200-500 mg/Nm³ (10 % 02:ssa). Yhdysvalloissa EPA:n vaarallisten ilman epäpuhtauksien kansalliset päästöstandardit (NESHAP) ja osavaltiotason säännöt Clean Air Actin mukaisesti määräävät vastaavat tai tiukemmat raja-arvot. Vaatimustenmukaisuuden saavuttaminen ilman kalliita jälkipolttojärjestelmiä (SCR/SNCR) edellyttää monissa tapauksissa vanhojen poltinten korvaamista nykyaikaisilla Low NOx -malleilla.
Sen ymmärtäminen, miksi vähän NOx-polttimet ovat välttämättömiä, vaatii yksityiskohtaista tarkastelua NOx-muodostuksen kemiasta. On olemassa kolme ensisijaista mekanismia, joista jokainen vaatii erilaisen estostrategian:
Low NOx -polttimen suunnittelu kohdistuu kaikkiin kolmeen mekanismiin samanaikaisesti. Pyörivä uunisovelluksissa suurin haaste on lämpö NOx:n tukahduttaminen samalla kun säilytetään korkea liekin kirkkaus ja lämpövirta, joita tarvitaan klinkkerin tai kalkin laadun kannalta. Suunnittelun paradoksi on, että tuotteiden korkea laatu vaatii voimakasta lämmönsiirtoa, kun taas NOx-määräykset vaativat maltillisia liekin lämpötiloja – ristiriita, jonka kehittynyt monikanavapoltintekniikka on erityisesti suunniteltu ratkaisemaan.
Nykyaikaiset vähän NOx -polttimet käyttävät useita päällekkäisiä polttoteknisiä strategioita, jotka usein yhdistetään yhteen polttimen runkoon NOx-vähennysten aikaansaamiseksi:
Koko palamisilma jaetaan primääri-, sekundääri- ja joskus tertiäärisiin virtoihin, jotka toimitetaan eri aksiaalisissa paikoissa polttokammiota pitkin. Alkuperäinen polttoainerikas ensisijainen vyöhyke toimii substökiömetrisellä ilman ja polttoaineen suhteella (λ < 1), mikä vaimentaa liekin huippulämpötilaa ja rajoittaa hapen saatavuutta termistä NOx:n muodostusta varten. Jäljelle jäävä ilma syötetään asteittain alavirtaan loppuunpalamisen loppuunsaattamiseksi. Pelkästään tällä tekniikalla voidaan vähentää lämpöä NOx 40–60 % . Kiertouuneissa klinkkerijäähdyttimestä otettu uunin oma toisioilma (900–1000°C) toimii luonnollisena ilmanvaihtomekanismina, kun primääriilma pidetään alhaisena.
Toissijainen polttoainevirta - tyypillisesti 10–20 % kokonaislämmönkulutuksesta — ruiskutetaan ensiöpolttovyöhykkeen alavirtaan happivajaiseen uudelleenpolttovyöhykkeeseen. Tässä pelkistävässä ympäristössä hiilivetyradikaalit reagoivat jo muodostuneen NO:n kanssa tuottaen molekyylin typpeä (N2) ja vesihöyryä. Prosessilla saadaan aikaan ylimääräinen NOx-tuho 50–70 % hyvin suunnitelluissa järjestelmissä. Uudelleenpoltto on erityisen tehokas polttoaineen typen oksidien hallinnassa, ja se on yleensä integroitu vaihtoehtoisia polttoaineita yhteisprosessoivien hiilipolttouunien polttimiin.
Jäähdytetyt pakokaasut (yleensä 200–350°C) kierrätetään savuhormista takaisin palamisilmavirtaan tai suoraan liekkialueelle. Inertti kaasumassa laimentaa happipitoisuutta ja absorboi lämpöä, mikä vähentää adiabaattisen liekin lämpötilaa jopa 150-200°C . Sisäiset FGR-määrät 10–30 % ovat vakiona teollisuuskaasu- ja öljypolttimissa. Ulkoinen FGR vaatii lisäkanavaa ja puhaltimia, mutta tarjoaa tarkemman ohjauksen. Yhdessä ilmavaiheen kanssa FGR voi vähentää NOx:n alle 30 mg/Nm³ maakaasukäyttöisissä polttimissa, jotka ovat Ultra-Low-NOx (ULN) -luokitusta.
Polttimen käyttö minimaalisella ylimääräisellä ilmalla vähentää terminen NOx-muodostukseen käytettävissä olevan hapen kokonaismäärää. Nykyaikaiset Low NOx -polttimet on suunniteltu tiukkaan prosessinhallintaan, mikä pitää ylimääräisen ilman alueella 1–5 % uunin sisääntulossa verrattuna 10–15 %:iin vanhoissa malleissa. LEA-toiminta vähentää myös lämmön ominaiskulutusta ja savukaasumäärää, mikä tarjoaa toissijaisen hyödyn pienemmät CO₂-päästöt tuotetonnia kohden. Riittämätön ylimääräinen ilma uhkaa kuitenkin hiilidioksidin muodostumista ja epätäydellistä palamista, mikä edellyttää tarkkaa happimittausta ja säätösilmukoita.
Maakaasua tai nestekaasua käyttävissä sovelluksissa vähärasvaiset esisekoituspolttimet sekoittavat polttoaineen ja ilman homogeenisesti ennen sytytystä, jolloin saavutetaan tasaisesti laiha liekki, jonka huippulämpötilat ovat selvästi alle termisen NOx-kynnyksen. ULN-esisekoituspolttimet voivat saavuttaa alle NOx-tuoton 9 ppm (noin 17 mg/Nm³) , joka täyttää Kalifornian tiukimmat ilmanlaatumääräykset (SCAQMD Rule 1146) ja vastaavat maailmanlaajuiset standardit. Nämä polttimet eivät sovellu kiertouuneihin takaiskuriskin ja alhaisen lämpövuon vuoksi, mutta niitä käytetään laajalti teollisuuskattiloissa, kuivaimissa ja prosessilämmittimissä.
| Polttimen tyyppi | NOx-vähennys vs. perustaso | Tyypillinen sovellus | Polttoainetyypit |
|---|---|---|---|
| Ilmavaiheinen poltin | 30–60 % | Kattilat, uunit | Kaasu, öljy, kivihiili |
| Polttoaineporrastettu (uudelleenpoltin) poltin | 50–70 % | Sähköntuotanto | Kaasu, jauhettu hiili |
| FGR poltin | 40–50 % | Prosessilämmittimet | Maakaasu, nestekaasu |
| Pyörivä uunin monikanavapoltin | 30–80 % | Sementti, kalkki, mineraalit | Hiili, kaasu, öljy, AFR |
| Ultra-Low-NOx (ULN) esiseoksen poltin | 70–90 % | Teollisuuslämmitys | Maakaasu |
| Liekitön hapetus (FLOX) poltin | 80–95 % | Korkean lämpötilan uunit | Kaasu, vetysekoitukset |
Näiden joukossa Liekitön hapetus (FLOX) – joka tunnetaan myös nimellä High-Temperature Air Combustion (HiTAC) – ansaitsee erityisen maininnan nousevana teknologiana. Esikuumentamalla palamisilmaa polttoaineen itsesyttymislämpötilan yläpuolelle (yleensä yli 800 °C) samalla kun se laimentaa kierrätetyllä savukaasulla, FLOX eliminoi näkyvän liekin muodostumisen ja saavuttaa huomattavan tasaiset lämpötilaprofiilit. Tämä tekee siitä ihanteellisen lämpökäsittelyuuneihin, joissa lämpötilan tasaisuus on kriittinen, ja sitä arvioidaan kiertouunisovelluksiin yhteistyössä vety-yhteispoltto-ohjelmien kanssa.
The pyörivä poltin edustaa yhtä teknisesti vaativimmista polttoympäristöistä koko teollisuudessa. Sementtikiertouunit - yleisin sovellus - toimivat sintrausvyöhykkeen lämpötiloissa 1400-1500°C , joka tuottaa korkeita perustason NOx-tasoja 800–1500 mg/Nm³ . Oikein määritellyn Low NOx -kiertouunin polttimen on sovitettava yhteen kaksi ristiriitaista tavoitetta: NOx:n tukahduttaminen säilyttäen samalla intensiivinen, vakaa ja erittäin valovoimainen liekki, jota tarvitaan tuotteen laadun varmistamiseksi (klinkkerin kyhmy, vapaa kalkkipitoisuus, palavuus). Väärin suunniteltu Low NOx -uunin poltin voi tuottaa pitkän, laiskan liekin, joka alentaa typen oksidien määrää, mutta alentaa myös uunin tehoa ja lisää lämmön ominaiskulutusta – laitoksen johtaja ei hyväksy kompromissia.
Sementin lisäksi Low NOx -kiertouunipolttimet ovat kriittisiä: kalkkiuunit (öljy-, kemian- ja paperiteollisuus, toimintalämpötila 900–1 200 °C); mineraalien käsittelyuunit (rautamalmin pelletointi, kaoliinin kalsinointi); vaarallisten jätteiden polttouunit (joissa NOx-rajat ovat tiukimmat, usein alle 200 mg/Nm³); ja kevyet kiviainesuunit (LWA). . Jokainen sovellus vaatii erilaisen liekin geometrian, polttoainejoustavuuden ja lämpötilaprofiilin.
Nykyaikaiset Low NOx -kiertouunipolttimet käyttävät a monikanavainen samankeskinen muotoilu tyypillisesti 3-5 erillistä kanavaa, jotka on järjestetty koaksiaalisesti keskiakselin ympärille. Kanavien määrä ja järjestely vaihtelee toimittajan ja polttoainetyypin mukaan:
Pyörreilman suhde aksiaaliseen ilmaan - ilmaistuna primääriilman liikemäärä (M) , joka määritellään ensisijaisen ilman liikemäärän ja toissijaisen ilman liikemäärän suhteena – on liekin muodon ja NOx-tuoton tärkein viritysparametri. Korkeammat M-arvot tuottavat lyhyempiä, tuuheampia, voimakkaampia liekkejä (suositeltava vaikeasti palavalle klinkkerille); pienemmät M-arvot tuottavat pidempiä, kynämäisiä liekkejä (suositeltava pölyisiin uuneihin tai kalkkituotantoon). Tyypillisiä primääriilmamääriä matalan NOx uunipolttimissa pidetään 6–12 % kokonaispalamisilmasta , verrattuna 15–25 %:iin vanhemmissa yksikanavaisissa malleissa, mikä vähentää korkean lämpötilan, happipitoisen ilman määrää liekkien huippualueella, jossa lämpöä syntyy nopeimmin.
Täydellisessä uunijärjestelmässä – erityisesti nykyaikaisissa esikalsinointiuuneissa, jotka edustavat suurinta osaa uudesta sementtikapasiteetista maailmanlaajuisesti – NOx:n vähennys saavutetaan järjestelmätasolla, ei vain yksittäisessä polttimessa. Integroitu strategia toimii seuraavasti:
Tämä integroitu lähestymistapa mahdollistaa nykyaikaisten esikalsinointisementtitehtaiden saavuttaa NOx-päästötasot 200-500 mg/Nm³ — EU:n IED/BREF-rajan sisällä ja kilpailukykyinen kalliimpien SCR-järjestelmien kanssa. Hyvin käyttöön otettu FLSmidth JETFLEX- tai KHD Pyrojet -poltin 5 000 tpd klinkkerilinjalla yhdistettynä vaiheittaiseen esikalsinointilaitteeseen on osoittanut jatkuvan NOx-tason 300–350 mg/Nm³ ilman SNCR-reagenssin kulutusta.
| Parametri | Perinteinen poltin | Matala NOx uunipoltin |
|---|---|---|
| NOx-päästö (sementtiuuni) | 800–1500 mg/Nm³ | 200-500 mg/Nm³ |
| Ensisijainen ilmamäärä | 15-25 % kokonaismäärästä | 6-12 % kokonaismäärästä |
| Liekin huippulämpötila | ~1900°C | ~1700–1800°C |
| Vaihtoehtoinen polttoainekapasiteetti | Rajoitettu (<10 % lämpökorvaus) | Jopa 80 % lämpökorvaus |
| Ominaislämmönkulutus | Perustaso | Neutraali -3 %:iin |
| Tulenkestävä kulumisaste | Korkeampi (kuuma, lyhyempi liekki) | Alennettu (pidempi kampanjan käyttöikä) |
| Huoneen yökuntoon laitto | 2:1 tyypillinen | 3:1 - 5:1 |
| Samanaikainen poltto useilla polttoaineilla | Ei mahdollista | Jopa 4 polttoainetta samanaikaisesti |
Oikean Low NOx -polttimen valinta kiertouuniin on monialainen suunnittelupäätös, joka vaikuttaa paitsi ympäristönmukaisuuteen myös tuotantokapasiteettiin, polttoainekustannuksiin ja tulenkestävän materiaalin käyttöikään. Seuraavien kriteerien tulisi ohjata arviointiprosessia:
Yksi kaupallisesti tärkeimmistä kehittyneiden Low NOx -kiertopolttimien sovelluksista on niiden yhteiskäsittely. vaihtoehtoiset polttoaineet ja raaka-aineet (AFR) . Kun kaatopaikkojen hävittämiskustannukset nousevat ja hiilen hinnoittelumekanismit laajenevat maailmanlaajuisesti, sementin ja kalkin tuottajat lisäävät aggressiivisesti lämpökorvausastetta (TSR) – vaihtoehtoisten polttoaineiden kokonaislämmön osuutta.
Euroopan johtavat sementin tuottajat ovat saavuttaneet TSR-arvot 80–100 % tietyillä laitoksilla (esim. Holcimin tehtailla Saksassa ja Sveitsissä), mikä vähentää merkittävästi fossiilisten polttoaineiden kulutusta ja CO₂-intensiteettiä. Uunin pääpoltin käsittelee haastavimmat vaihtoehtoiset polttoaineet: karkea RDF (jätteistä peräisin oleva polttoaine, hiukkaskoko jopa 50 mm), TDF (rengasperäinen polttoaine, silputtu kumi teräslangalla), eläinjauho ja saastunut biomassa. Nämä polttoaineet vaativat erillisen, suurireikäisen AF-kanavan, jossa:
Korkean TSR:n toiminnan NOx-vaikutukset ovat monimutkaiset. Vaikka biomassa ja RDF sisältävät yleensä vähemmän polttoaineeseen sitoutunutta typpeä kuin petroksissa tai kivihiilessä, niiden alhaisempi lämpöarvo ja hitaammat palamisnopeudet voivat muuttaa liekin lämpötilaprofiileja tavoilla, jotka joko lisäävät tai vähentävät lämpöä NOx:ta uunin konfiguraation mukaan. Matala NOx -poltin, jossa on reaaliaikainen liikemäärän säätö, on siksi välttämätön NOx-yhteensopivuuden ylläpitämiseksi, koska polttoaineseos vaihtelee päivittäin tai jopa tunneittain korkean TSR:n toiminnassa.
Matala NOx -poltin on a ensisijainen (polttopuolen) toimenpide ja on kustannustehokkain NOx-hallinnan ensimmäisenä rivinä. Se yhdistetään usein toissijaisiin (polton jälkeisiin) toimenpiteisiin, kun tiukemmat rajat tai paikkakohtaiset olosuhteet vaativat lisävähennyksiä:
Useimmissa sementti- ja kalkkitehtaissa, jotka pyrkivät noudattamaan nykyisiä EU:n tai US EPA -standardeja, Low NOx -kiertouunipoltin yhdistettynä SNCR:ään tarjoaa optimaalisen tasapainon pääomakustannusten, toiminnan monimutkaisuuden ja päästöjen välillä ja tuottaa yhdistetyt NOx-tasot 150–250 mg/Nm³ suunnilleen järjestelmän kokonaiskustannuksilla 5-8 kertaa pienempi kuin vastaava SCR-asennus.
Maailmanlaajuisia kiertouunien Low NOx -poltinmarkkinoita palvelee rajoitettu määrä pitkälle erikoistuneita polttotekniikan yrityksiä, joilla on vuosikymmenten kokemus sementti- ja kalkkispesifisistä sovelluksista. Tärkeimpiä toimittajia ja heidän lippulaivatuotteitaan ovat:
Arvioidessaan toimittajia ostajien tulee aina pyytää yksityiskohtaisia vertailulaitoksia koskevia tietoja vertailukelpoisilla uunikooilla, polttoaineseoksilla ja klinkkerin tuotantotasoilla, koska NOx-tehokkuus on erittäin paikkakohtaista. Poltin saavuttaa 350 mg/Nm³ kaasukäyttöisessä uunissa voi toimittaa 600 mg/Nm³ samassa uunissa 60 % petroksilla ilman järjestelmätason polttosäätöjä. Kolmannen osapuolen suorittaman päästötestauksen edustavissa käyttöolosuhteissa – ei vain toimittajan toimittamien tietojen – pitäisi olla due diligence -standardi.
Säädöspaineen aiheuttama Low NOx -polttimien käyttöönotto tehostuu edelleen maailmanlaajuisesti. EU:n tarkistetun sementtiä, kalkkia ja magnesiumoksidia koskevan BREF-asiakirjan (julkaistu 2013, tarkistetaan vuosille 2024–2025) odotetaan kiristävän BAT-assosioituja päästötasoja (BAT-AEL) sementtiuunien NOx:lle. 100–450 mg/Nm³ — monien olemassa olevien SNCR-laitteistojen siirtäminen SCR-jälkiasennukseen ja edistyneen Low NOx -uunin polttimen rooli peruskerroksena kriittisemmäksi kuin koskaan.
Tulevaisuudessa kolme nousevaa trendiä muokkaa Low NOx -poltinteknologiaa kiertouuneihin:
Matala NOx -polttimet – erityisesti monikanavaiset pyörivät uunipolttimet – tarjoavat luotettavan ja kustannustehokkaan NOx-vähennyksen ilman merkittäviä energiakustannuksia tai monimutkaisia reagenssijärjestelmiä. Kyky vähentää uunin NOx-päästöjä 1 000 mg/Nm³ alle 400 mg/Nm³ Pelkästään polttotekniikan ansiosta ne ovat edelleen välttämättömiä sementti-, kalkki-, mineraali- ja jätteen yhteiskäsittelyteollisuudessa. Niiden yhteensopivuus vaihtoehtoisten ja jäteperäisten polttoaineiden kanssa asettaa ne samanaikaisesti päästöjen hallintatyökaluksi ja kustannussäästövipuksi. Laitosoperaattoreille, joita uhkaavat tiukentuvat rajoitukset, päivittäminen nykyaikaiseen Low NOx -kiertouunipolttimeen on jatkuvasti ensimmäinen ja kustannustehokkain askel porrastetussa päästöjenhallintastrategiassa – ennen kuin investoidaan SNCR-reagenssijärjestelmiin tai SCR-laitteistojen huomattavaan pääomaan.
Matala NOx -poltin saavuttaa tyypillisesti NOx-päästöt alueella 30–150 mg/Nm³ maakaasulle tavanomaisissa teollisissa sovelluksissa käyttämällä tekniikoita, kuten ilmavaiheistus, FGR tai polttoaineen vaiheistus. Ultra-Low-NOx (ULN) -poltin menee pidemmälle – käyttämällä laihaa esisekoitustekniikkaa ja/tai syvää FGR:tä – saavuttaakseen NOx-tason alle. 9 ppm (noin 17 mg/Nm³) . ULN-polttimet ovat yleisiä Kaliforniassa (säännelty SCAQMD-säännön 1146 mukaisesti), ja ne rajoittuvat yleensä maakaasuun tai nestekaasuun kattiloissa ja prosessilämmittimissä. Ne eivät sovellu kiertouunisovelluksiin takaiskuvaaran ja erittäin korkeiden, stabiilien lämpövirtojen tarpeen vuoksi.
Kyllä, jälkiasennus on yksi yleisimmistä sovelluksista. Useimmat monikanavaiset Low NOx -kiertouunipolttimet on suunniteltu yhteensopiviksi olemassa olevien uunikuvun geometrioiden ja poltintason mittojen kanssa. Jälkiasennus vaatii tyypillisesti polttimen rungon ja suutinkokoonpanon vaihtamista, polttoaineen syöttölinjojen reitittämistä uusille polttoainekanaville, pääilmapuhaltimen päivittämistä suuremman nopeuden ja pienemmällä tilavuudella ja palamisen ohjauslogiikan uudelleenkonfiguroimista laitoksen DCS:ssä. 3 000–5 000 tpd klinkkerilinjojen jälkiasennusprojektit maksavat yleensä 0,5–1,5 miljoonaa euroa ja saavuttaa takaisinmaksun 2–4 vuodessa vähentämällä polttoainekustannuksia ja välttämällä säännösten noudattamista koskevia seuraamuksia.
Oikein suunniteltuna ja käyttöön otettuna Low NOx -kiertouunipolttimessa tulee olla a neutraali tai hieman positiivinen vaikutus klinkkerin laadusta ja uunin tehosta. Pienemmät primääriilmamäärät nostavat käytettävissä olevaa toisioilman lämpötilaa uunikuvussa (noin 20–50°C), mikä parantaa lämmön talteenottoa klinkkerijäähdyttimestä ja pienentää lämmön ominaiskulutusta. Jos poltinta ei kuitenkaan ole viritetty oikein – varsinkin jos liekin muoto on liian pitkä tai liian voimakas – vapaan kalkin pitoisuus voi lisääntyä, mikä viittaa epätäydelliseen sintrautumiseen. Käyttöönotto ja jatkuva käyttötuki polttimen toimittajalta on välttämätöntä ensimmäisten 3–6 kuukauden aikana jälkiasennuksen tai uuden asennuksen jälkeen.
Nykyaikaiset Low NOx -kiertouunipolttimet on suunniteltu usean polttoaineen joustavuus . Ne voivat polttaa samanaikaisesti jauhettua hiiltä (hiukkaskoko <100 µm, kosteus <1 %), öljykoksia (petkoksia), maakaasua, nestekaasua, raskasta polttoöljyä (HFO) ja erilaisia vaihtoehtoisia polttoaineita, kuten rengasperäistä polttoainetta (TDF), jätteistä johdettua polttoainetta (RDF, hiukkaskoko jopa 30–50 mm riippuen lietteen kanavan suunnittelusta, kuivatusta biomassasta, jätevedestä). pelletit. Kyky käsitellä useita polttoaineita samanaikaisesti ilman prosessin keskeytyksiä on keskeinen kilpailutekijä huipputoimittajien välillä. Kasvit, joiden TSR on yli 60 %, vaativat yleensä erillisen AF-kanavan minimiin 25-30 mm sisähalkaisija ja karkaistu suuttimen kärjen rakenne.
Suorituskyvyn seurantaan kuuluu tyypillisesti: a Jatkuva päästöjen valvontajärjestelmä (CEMS) asennettuna uunin pinoon mittaamalla NOx, SO2, CO, O2 ja kokonaispöly reaaliajassa; uunin sisäiset liekkikamerat, jotka tarjoavat visuaalista ja infrapuna liekin muodon seurantaa; primääriilman virtaus-, paine- ja lämpötilalähettimet jokaisessa poltinkanavassa; polttoaineen massavirtausmittarit (Coriolis-tyyppinen hiilelle ja AF:lle); ja klinkkerin laatuanalysaattorit (vapaa kalkki, Blaine-hienoisuus). Edistyneet asennukset käyttävät myös akustisia pyrometrejä uunin vaipan lämpötilan kartoittamiseen ja optisia kaasuanalysaattoreita uunin tulokammiossa CO/O₂-tasapainon seurantaan – varoittavat palamishäiriöistä ennen kuin ne vaikuttavat NOx-tasoihin tai tuotteen laatuun.
Low NOx -kiertouunipolttimen päärakennerungon (putki, ilmakanavat, ulkovaippa) käyttöikä on tyypillisesti n. 15-25 vuotta asianmukaisella huollolla. Kuluvat osat – mukaan lukien suuttimen kärjet, pyörresiivet ja hiili/AF-kuljetusputket – on vaihdettava joka 12-36 kuukautta riippuen polttoaineen kulumisasteesta ja käyttötunnista. Toimittajat ylläpitävät varaosaohjelmia yleensä vähintään 15 vuoden ajan valmistuksen jälkeen. Taloudellisuus suosii vahvasti polttimen rungon käyttöiän pidentämistä säännöllisellä suuttimen vaihdolla sen sijaan, että se vaihtaisi kokonaan polttimen, koska suuttimen kärkikokoonpanot yleensä maksavat 5–15 % poltinjärjestelmän täyden hinnasta.
Pääasiassa hiilellä tai petroksilla toimivissa uuneissa, joissa on rajoitettu vaihtoehtoisten polttoaineiden yhteiskäsittely, pelkällä NOx-polttimella saavutetaan yleensä 400–600 mg/Nm³ — nykyisen EU:n IED-rajan 500 mg/Nm³ mukainen, mutta mahdollisesti yli tiukemman BAT-AEL-alueen, joka on odotettu tarkistetussa sementin BREF-asiakirjassa (todennäköisesti 100–450 mg/Nm³). Tällaisissa tapauksissa SNCR-lisäys on yleisin seuraava vaihe. Kaasuuuneissa tai uuneissa, joissa on korkea biomassan TSR, vain polttimen NOx-tasot 250–400 mg/Nm³ ovat saavutettavissa ja täyttävät nykyiset rajat. Laitokset, jotka kohtaavat vuoden 2025 jälkeisiä tiukkoja vaatimuksia – erityisesti Saksassa, Alankomaissa ja Itävallassa – yhdistävät yhä useammin Low NOx -polttimia, SNCR-porrastettuja esikalsinointilaitteita, jotta ne ovat vaatimusten mukaisia ilman SCR-pääomasijoituksia.